Blog > Komentarze do wpisu

Najbardziej zagadkowe zaburzenia snu. Parasomnie.

maren

Żródło (Source) Obrazka: http://maxpixel.freegreatpicture.com

 

Kto z nas nie lubi spać? Może i się tacy znajdą, zwłaszcza ci którzy mają koszmary, jak ja w dzieciństwie, kiedy to gonił mnie zagadkowy potwór, może dinozaur sądząc po tym że jego kroki jak dobrze pamiętam, wprawiały całe otoczenie w drżenie ziemi. Jednak dziś już potwór mnie nie nawiedza w snach, jednak nadal mam zagadkowe sny, a czasem nawet ledwo obudzony próbuję znaleźć włącznik lampy, szukając go czasem nawet kilka minut, lecz to psikus w porównaniu z listą jaką stworzyłem. Zapraszam do zbadania gabinetu sennych osobliwości. Parasomnie jakie zaprezentowałem wybrałem losowo.

 

 

Seksomnia.

 

Seksomnia lub też zespół Morfeusza to jak sama nazwa wskazuje, zaburzenie senne podczas którego nieświadomie poszukujemy ujścia dla naszych potrzeb seksualnych.

 

 

Bezdech senny.

 

To bardzo groźne zaburzenie senne które może prowadzić nawet do śmierci. Polega na zatrzymaniu oddechu na kilka sekund, po czym oddech znów wraca. Prawdopodobnie (tak sobie to tłumaczę) jest to spowodowane zaburzeniem pnia mózgu który odpowiada za działanie układów autonomicznych.

 

 

Zgrzytanie zębami – bruksizm.

 

Jedno z najpowszechniejszych zaburzeń snu, które spowodowane jest najprawdopodobniej przez stres, nie ma na to skutecznego leku, pomaga między innymi branie tabletek uspokajających.

 

 

Koszmary.

 

Chcesz ich nie mieć? Nie czytaj Stephena Kinga :) A tak na poważnie, koszmary ma chyba każdy, a najstraszniejsze mają raczej ludzie z bujną wyobraźnią.

 

Mówienie przez sen.


 

Zaburzenie które może dotknąć każdego, nie jest groźne i nie wymaga leczenia. Osoba mówiąca przez sen może bełkotać jak i też przeciwnie, mówić logicznie a nawet odpowiadać na pytania świadka tego wydarzenia.

 

 

Zespół Kleinego-Levina.

 

Parasomnia która charakteryzuje się stałą potrzebą snu, nawet 20 godzin na dobę, występuje u chłopców w wieku dojrzewania, objawia się także dużym apetytem i potrzebami seksualnymi.

 

 

Lunatykowanie.

 

Osoba chodząca we śnie potrafi robić wiele rzeczy, nie będąc tego świadoma, od ubrania się aż po czytanie książki. Szacuje się że skłonność do lunatykowanie wykazuje 18% populacji. Zdarzały się co prawda przykre jak i tragiczne przypadki podczas lunatykowania, takie jak okaleczenia, jak i nawet samobójstwa czy zabójstwa, ale to mniejszość jeśli chodzi o te zaburzenie, na ogół lunatykowanie nie jest niebezpieczne.

 

 

Paraliż senny.

 

Było, już w poprzednim poście, który zainspirował mnie do napisania szerszego posta na ten temat.

środa, 13 września 2017, moviebrain

Polecane wpisy

stat4u